CTU Events

 Today
«  April  2023  »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Back to calendar

dr. J. Jakůbek: Zobrazování neviditelného: Jak souvisí Higgsův boson s válkou na Ukrajině? [Fyz. ¼]

06 Apr 2023   16:15

Důkaz existence Higgsova bosonu je jedním z nejznámějších výsledků velkého mezinárodního experimentu ATLAS. Jenže kromě zachycení této klíčové elementární částice, vědci v CERNu při přípravě pokusů vyvinuli také velké množství dalších inovativních technologií, které později našly uplatnění v běžném životě.
Jednou z nich je i technologie umožňující bezšumovou detekci a vizualizaci jednotlivých částic nebo kvant energie, které vznikají při kolizích primárních částic v urychlovači. Tato zobrazovací technologie je založena na „chytrých“ pixelech, které registrují velké množství informací pro každou jednotlivou zachycenou částici, tedy například i pro foton rentgenového záření. V porovnání se snímačem digitálního fotoaparátu jsou naše pixely tisíckrát komplexnější.
Tato nová zobrazovací technologie postupně proniká do mnoha oblastí lidské činnosti: od monitorování radiace ve vesmíru, přes sledování průběhu a úspěšnosti léčby rakoviny, až po analýzy pravosti uměleckých děl nebo nedestruktivní testování energovodů. V přednášce si po krátkém historickém exkurzu ukážeme, co se lze dozvědět o vnitřní stavbě a složení nejrůznějších objektů využijeme-li obyčejný rentgen, pokročilý zobrazovací sensor a přimícháme-li k tomu trochou fyziky.
Jak tato práce souvisí s válkou na Ukrajině? Energetická krize, kterou konflikt vyvolal, podnítila zájem o technologie k omezení masivních úniků energií, ke kterým dochází například při jejich přenosu v teplovodech. Ukazuje se, že technický stav letitých potrubí pod všemi krycími a izolačními vrstvami nelze současnými postupy zjistit. Na to je potřeba mít oči supermana.

Place
T2:D3-209
Organizer
katedra fyziky FEL
Contact person
doc. Ing. Vratislav Fabián, Ph.D.
More information
https://www.aldebaran.cz/fyz_ctvrtky/