Akce ČVUT

 Dnes
«  únor  2023  »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

Zpět na kalendář

Fyzikální čtvrtek: Vítězslav Kříha - GST: Lidský orgán objevený až v 21. století

23.02.2023   16:15-17:45

Sliny. Toto slůvko samo o sobě většinou budí dojem něčeho nepatřičného, něčeho, o čem se nemluví. To je dobrý důvod si o ně podívat mimo jiné i z pohledu fyziky.
Jaké city chováte, když na něco či někoho plivnete? Jak se cítíte, když vás někdo přivítá polibkem a máte pocit, že vám navlhčil polovinu obličeje? Pozvali byste si k nedělnímu obědu uslintaného úředníka z Márquezových románů? Chce se vám pomazlit s dogou, buldočkem, ohařem, když tomu pejsánkovi odkapává od mordy cosi slizkého? Zvednout dítěti hračku, když ji předtím důkladně prozkoumalo svými rty? O tom, jaký tělesný výměšek vždy předeslal skrytou přítomnost Vetřelce ani nemluvě. Sednete si do první řady, když vidíte, že přednášející přichází s kávou a je z něj cítit cigareta?
Samé negativní emoce?
Kdepak. Když se Vám na něco sbíhají sliny, tak se těšíte. A nemusí to být jen jídlo. Vzpomeňte si, jak jste bojovali s mikrotenovými sáčky za časů, kdy se nosily roušky. Představte si vášnivý polibek bez slin. A především: Jak se asi polyká bez slin?
Sliny jsou důležité, zajímavé a je patřičné si o nich popovídat.
Samotný mechanismus polykání stojí za další bližší průzkum. Jak to tělo dělá? Vy se rozhodnete, že polknete, ale když vám sousto uvázne, občas zjistíte, že vlastními vůlí řízenými pohyby už situaci neovládáte.
Do obou mechanismů velice výrazně může zasáhnout ozařování zhoubných novotvarů v oblasti hlavy a krku. Pojďme se proto podívat, co fyzika a technika za stávající stavu poznání dokáže nabídnout, aby ozáření nádorů bylo šité na míru každému pacientovi a přitom co možná nejšetrnější ke zdravým tkáním. Protože právě tato snaha a pokrok, který současná technika umožňuje, vedly k tomu, že radiační onkologie využívající důkladných poznatků z anatomie s cílem co nejvyšší dosažitelné kvality života po léčbě, mohla na oplátku rozvinout samotnou anatomii objevem párového orgánu, kterému se až do nedávna podařilo uniknout pozornosti zvídavých anatomů.

Místo konání
T2:D3-209
Pořadatel
Katedra fyziky FEL
Kontaktní osoba
Vratislav Fabián, fabiav1@fel.cvut.cz, +420224352327
Podrobnější informace
https://fyzika.fel.cvut.cz/cs/fyzikalni-ctvrtky/