Akce ČVUT

 Dnes
«  březen  2021  »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zpět na kalendář

Týden mozku: Mikrovlnná neinvazivní detekce a klasifikace cévních mozkových příhod

18.03.2021   10:00-11:00

Přednáška a následná diskuze proběhne v rámci festivalu Týden mozku 2021. Týden mozku je festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.

Přednášku a následnou diskuzi povede doc. Dr. Ing. Jan Vrba, MSc., Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT
Doc. Vrba se zabývá aplikacemi elektromagnetického pole v lékařské diagnostice a terapii, např. neinvazivní mikrovlnnou detekcí cévních mozkových příhod, monitorováním koncentrace glukózy pacientů s diabetem, mikrovlnnou hypertermií v onkologii a radiofrekvenční ablací a elektroporací v kardiologii.
Cévní mozkové příhody (CMP) jsou v zásadě dvou typů – hemoragická a ischemická. Při první dochází z důvodů poškození cévní stěny ke krvácení do mozku nebo na jeho povrch, při druhé, která nastává u drtivé většiny pacientů, se jedná o ucpání cévy v mozku krevní sraženinou. Jelikož léčba může začít až po přesném určení typu CMP, je včasná diagnóza extrémně důležitá pro snížení dopadů CMP. Na světě je asi 10 výzkumných týmů, včetně jednoho na Fakultě biomedicínského inženýrství (FBMI) ČVUT, které se zabývají zkoumáním možností využít elektromagnetické vlny o nízkých výkonech k detekci a určení typu CMP. Vyvíjená diagnostická zařízení v podobě mikrovlnné helmy mají potenciál být kompaktní a levná, což by mohlo umožnit provést diagnostiku a v některých případech i zahájit léčbu takřka ihned po příjezdu záchranné služby k pacientovi. Při vývoji těchto zařízení jsou v současnosti hojně využívány metody strojového učení. V přednášce bude představen současný stav vývoje této aplikace na FBMI.

Místo konání
online
Kontaktní osoba
Ing. Ida Skopalová, Ida.Skopalova@cvut.cz
Podrobnější informace
http://www.tydenmozku.cz/program/akce?id=91&a=mikrovlnna-neinvazivni-detekce-a-klasifikace-cevnich-mozkovych-prihod