Akce ČVUT

 Dnes
«  leden  2021  »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Zpět na kalendář

Bezpečnostní a společenské výzvy v době pandemické - perspektiva různých vědních disciplín a oborů

28.01.2021   13:00-14:30

FBMI ČVUT v rámci projektu Detekce radikalizace v kontextu ochrany obyvatelstva a měkkých cílů před násilnými incidenty VI20192022117 ve spolupráci se skupinou Ochrana obyvatelstva české pobočky AFCEA spolupořádá a zve na seriál tematických webinářů pod názvem:

Bezpečnostní a společenské výzvy v době pandemické - perspektiva různých vědních disciplín a oborů - III. díl

Na webinář je třeba se zaregistrovat na
https://www.afcea.cz/akce/webinar-bezpecnostni-a-spolecenske-vyzvy-v-dobe-pandemicke-iii-dil/

Moderátor: Ing. Tomáš Müller (AFCEA)

prof. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D.
Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně
Násilí na demonstracích proti vládním opatřením v souvislosti s epidemií COVID-19
Příspěvek se zaměřuje na analýzu násilí, ke kterému dochází na demonstracích proti vládním opatřením k zamezení epidemie Covid-19. Věnuje se především situaci v ČR, kterou však zasazuje do širšího kontextu. Všímá si nejen násilí a jeho aktérů, ale i dalšího využití tématu v dezinformačních kampaních.

doc. PhDr. Barbora Vegrichtová, Ph.D. MBA
Fakulta biomedicínského inženýrství, České vysoké učení technické v Praze
Pandemie COVID-19 optikou extremistických skupin a rizika nových forem online radikalizace
Restriktivní opatření, sociální izolace, transfer majoritní části sociálního a profesního života do virtuálního prostředí internetu v souvislosti s celosvětovou pandemií mohou představovat významný akcelerátor radikalizace jednotlivců či spouštěč extrémního násilí. Příspěvek se soustřeďuje na tuto problematiku a reflektuje kontexty covidové krize s dalšími bezpečnostními riziky v oblasti terorismu a radikalizace. Přednášející shrnuje aktuální trendy zneužití pandemie COVID-19 v útočné rétorice extremistických skupin, rekrutaci a online propagandě. Vybrané skutečnosti demonstruje na praktických příkladech z bezpečnostní praxe.

Mgr. et Mgr. Pavel Bacík
Ředitel Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra
Bezpečnostní hrozby a charakter migrace v ČR pod rouškou pandemie COVID 19
Téma migrace dlouhodobě dominovalo jako jedno z hlavních témat veřejných a politických diskusí posledních let. Pandemie COVID-19 toto dosud poměrně dominantní téma jednoznačně zastínilo a překrylo. Příspěvek má ambici se věnovat zhodnocení krizového roku 2020 z pohledu migrace, jejich trendů a jejího charakteru z pohledu Správy uprchlických zařízení MV a současně upozornit na potencionální bezpečnostní hrozby a další výzvy, na které je v oblasti migrace zaměřit pozornost v roce 2021 a letech následujících. Pozornost bude věnována zejména zvyšujícímu se počtu zajištěných cizinců v rámci tranzitní ilegální migrace, dále zhoršující se ekonomické situace v ČR a jejích dopadů na cizince v ČR a souvisejících bezpečnostních rizik.

Místo konání
ONLINE
Pořadatel
Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT
Kontaktní osoba
doc. PhDr. Barbora Vegrichtová, Ph.D., MBA, barbora.vegrichtova@fbmi.cvut.cz
Podrobnější informace
https://www.fbmi.cvut.cz/cs/fakulta/aktualita/bezpecnostni-spolecenske-vyzvy-v-dobe-pandemicke-perspektiva-ruznych-vednich