Akce ČVUT

 Dnes
«  únor  2017  »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

Zpět na kalendář

26. přednáška PIS ? doc. Tomáš Skopal: Podobnostní vyhledávání v nestrukturovaných datech

23.02.2017   16:00

ANOTACE:

V dnešní době velkých dat ("Big Data") se stále častěji setkáváme s daty, která pocházejí ze senzorů digitalizujících "signály přírody" a jejichž technická datová struktura slouží pouze k manipulaci a reprodukci. Nejčastěji mezi tato nestrukturovaná data řadíme multimédia (obraz, zvuk), ale senzorová data mohou být daleko rozmanitější. Pro vyhledávání v nestrukturovaných datech se používají abstraktní podobnostní modely, kde jsou datové entity reprezentovány doménově specifickými deskriptory (např. vysokodimenzionálními vektory, časovými řadami nebo řetězci). Podobnost entit se pak měří jako vzdálenost jejich deskriptorů a celý problém je tak geometrizován jako vyhledávání nejbližších deskriptorů k deskriptoru dotazového objektu.

Geometrie podobnostních prostorů je velmi důležitá pro indexování, tj. pro databázovou techniku urychlující vyhledávání, ale také pro samotné modelování podobnosti a deskriptorů. V přednášce ukážeme, že obvyklé euklidovské vnímání prostoru není zdaleka jedinou možností reprezentace, velmi používaný je obecnější metrický model. Lze dokonce vyrobit unikátní vzdálenostní prostory, jejichž topologické vlastnosti jsou přímo odvozeny z dat. Budeme také diskutovat otázky spojené s modelováním podobnosti, zejména problematiku sémantických deskriptorů vs. chytrých podobností.

PŘEDNÁŠEJÍCÍ:

Tomáš Skopal se věnuje výzkumu v oblasti podobnostního vyhledávání a tématům okolo multimediálních databází a information retrieval. Je docentem a vedoucím katedry softwarového inženýrství MFF UK. V roce 2006 založil úspěšnou výzkumnou skupinu SIRet (SImilarity RETrieval), kterou až do současnosti vede. Magisterský diplom získal na Univerzitě Palackého v Olomouci, doktorát na VŠB - Technické univerzitě v Ostravě. Od té doby působí v Praze na Univerzitě Karlově a pracoval také jako hostující profesor a výzkumník na Univerzitě v Kostnici (Německo) a na DCC, University of Chile v Santiagu.

O PRAŽSKÉM INFORMATICKÉM SEMINÁŘI:

Seminář se schází vždy 4. čtvrtek v měsíci v 16 hod. (s výjimkou letních měsíců a prosince), a to buď v budově FEL ČVUT na Karlově náměstí, nebo v budově MFF UK na Malostranském náměstí.
Jeho program je tvořen hodinovou přednáškou, po níž následuje časově neomezená diskuse. Základem přednášky je něco (v mezinárodním měřítku) mimořádného nebo aspoň pozoruhodného, na co přednášející přišel a co vysvětlí způsobem srozumitelným a zajímavým i pro širší informatickou obec. Přednášky jsou standardně v angličtině.
Formát semináře připravil přípravný výbor ve složení Michal Chytil (ÚI AVČR), Pavel Kordík (FIT ČVUT), Jan Kybic (FEL ČVUT), Michal Pěchouček (FEL ČVUT), Jiří Sgall (MFF UK), Vojtěch Svátek (FIS VŠE), Michal Šorel (ÚTIA AV ČR), Filip Železný (FEL ČVUT)
Idea Pražského informatického semináře vznikla z rozhovorů představitelů několika vědeckých institucí na téma, jak odstranit zbytečnou fragmentaci informatické komunity v ČR.

Místo konání
KN:E-107 (Zengerova posluchárna), FEL ČVUT, Karlovo náměstí 13, Praha 2
Pořadatel
Přípravný výbor PIS
Kontaktní osoba
Veronika Šínová, info@praguecomputerscience.cz, 224 35 7667
Podrobnější informace
http://www.praguecomputerscience.cz/index.php?l=cz&p=26
Příloha
Stáhnout